Jak odmawiać – czy to trudne
W życiu trzeźwiejącego osoby alkoholika, czy narkomana zdarzają się sytuacje, w których jest częstowany lub namawiany do wypicia lub zażycia. Niezbędne jest nauczenie się odmawiania w taki sposób, by nikogo nie urazić i obronić swoją trzeźwość.
Jak skutecznie odmawiać alkoholu lub używek?
Asertywna odpowiedź na propozycję wypicia lub wzięcia, to powiedzenie „nie” w sposób stanowczy, spokojny i uczciwy wobec siebie, bez naruszania praw i odczuć innych ludzi.
Odpowiedź ta będzie zróżnicowana w zależności od tego kto ją składa i w jaki sposób to robi, ale z całą pewnością „nie” powinno być pierwszym wypowiedzianym przez Ciebie słowem. Kiedy wahasz się przed powiedzeniem „nie” ludzie zaczynają wątpić, czy naprawdę chcesz odmówić. Przy odmawianiu używaj stanowczego, zdecydowanego głosu, by zdecydowanie powstrzymać impet namawiającej Cię osoby i zniechęcić ją do dalszego namawiania. Staraj się też patrzeć tej osobie prosto w oczy i mocno nabrawszy powietrza w płuca powiedz głośno i wyraźnie: „Nie, nie piję” lub „Nie, nie biorę”. Możesz zaproponować coś innego, np. „Nie, dziękuję, nie piję alkoholu, ale chętnie napiłbym się kawy”. Możesz też zaproponować zrobienie czegoś innego, np. pójście na spacer, czy rozmowę przy herbacie lub soku owocowym. Jeżeli ktoś nalega mimo, że już odmówiłeś, poproś aby więcej Cię nie namawiał i spróbuj zmienić temat. Pamiętaj, by się nie usprawiedliwiać, tłumaczyć, czy szukać wymówek – to może być przyczyną dalszego namawiania. Jeżeli trafiłeś na wyjątkowo upartego „namawiacza” i zaczyna Cię to złościć, powiedz mu o tym: „Złości mnie, że wciąż mnie namawiasz i nie słyszysz, że ja nie biorę” lub „Nie podoba mi się, że wciąż mnie namawiasz”.
Pamiętaj, że masz prawo nie pić i nie brać i nie ma powodu, byś czuł się winny z powodu odmowy napicia się.
Pamiętaj też, że czasami najlepszym sposobem na wyjaśnienie Twej abstynencji będą słowa: „Jestem uzależniony, właśnie się leczę”.