Co pomaga a co przeszkadza w utrzymaniu abstynencji i trzeźwości?
Abstynencja, Trzeźwość to wartości na, na które co raz więcej osób się decyduje. Niby proste. Słyszymy :”Wystarczy silna wola…mogę przestać w każdej chwili…od jutra nie piję”. Mimo tych pozornie prostych do zrealizowania deklaracji , wychodzi tylko na chwilę.
Trzeźwienie od alkoholu, hazardu czy innych substancji psychoaktywnych to długofalowy proces wymagający nie tylko czasu, ale także wypracowania przez osobę uzależnioną swojego własnego, osobistego planu zdrowienia.
W utrzymywaniu abstynencji i kroczeniu nową, wolną od substancji psychoaktywnych ścieżką, pomaga odnalezienie czynników wspierających trzeźwość, a także tych, które jej zagrażają.
Osoby uzależnione dzielą się często swoim doświadczeniem w trzeźwieniu i okazuje się, że istnieją także ogólne zasady, których przestrzeganie sprawia, że wychodzenie z uzależnienia staje się łatwiejsze oraz bardziej skuteczne.
Co sprzyja podtrzymywaniu decyzji o zmianie swojego życia, dotąd regulowanego przez alkohol, narkotyki czy hazard, a co temu zdecydowanie przeszkadza?
ABSTYNENCJA, TRZEŹWOŚĆ, RÓWNOWAGA
Zachowywanie równowagi w życiu to jeden z podstawowych czynników wspomagających trzeźwienie i zapobiegający powstawaniu nawrotom picia alkoholu czy brania narkotyków. Odpowiednie proporcje czynności wykonywanych w ciągu dnia zapewnia stabilność i harmonię nie tylko w sferze fizycznej, ale także psychicznej.
Poświęcenie wystarczającej ilości czasu na sen, pracę, obowiązki, odpoczynek, interakcje z bliskimi, gwarantują optymalną regenerację ciała i umysłu.
Kiedy osoby uzależnione nagle zaczynają zaniedbywać swoje obowiązki, nieustannie się przepracowują, zarywają noce czy nieregularnie jadają, do ich życia wprowadza się chaos. Nieporządek w harmonogramie dnia i utrata stałego, stabilnego rytmu funkcjonowania może powodować stres i przemęczenie, prowadząc do pojawiania się głodu alkoholowego.
Relaks bez używek?
Umiejętność odpoczywania i dbania o siebie to bardzo ważna kwestia w procesie trzeźwienia. Relaks może przyjmować różnorodne formy- od leżenia z książką na kanapie, picia kawy w ulubionej kawiarni, ciepłej kąpieli, słuchania uspokajającej muzyki, do uprawiania ulubionego sportu czy realizacji własnych zainteresowań.
Osoby uzależnione pozwalające sobie na odpoczynek, przeznaczające czas dla siebie, dbające o dostarczanie sobie przyjemnych doznań poprzez ulubione aktywności, pielęgnują swoją trzeźwość zwiększając szansę na wypracowanie nowych, zdrowych nawyków.
Abstynencja i trzeźwość a wyrażanie emocji
Uzależnienie to choroba uczuć, które podczas aktywnej fazy choroby regulowane są przez nałogową substancję. Uczenie się konstruktywnego wyrażania emocji, mówienia o nich w sposób asertywny oraz odnajdywanie własnych, skutecznych metod radzenia sobie ze stresem pozytywnie wzmacnia trzeźwienie. Nazywanie doświadczanych emocji, w szczególności tych nieprzyjemnych (złości, smutku, żalu) i znajdywanie im zdrowej drogi ujścia jest czynnikiem znacząco wpływającym na poprawę jakości życia osób uzależnionych i oddalającym ryzyko nawrotu lub złamania abstynencji.
Natomiast tłumienie emocji, odcinanie się od nich, wypieranie czy radzenie sobie z nimi za pomocą innych, kompulsywnych czynności bądź substancji jest przeciwieństwem procesu zdrowienia- znacznie go utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia.
Wyzwalacze zewnętrzne czyli czego unikać jeśli chcemy zachować abstynencję?
Trzeźwiejący alkoholicy często wspominają o tym, że unikanie wyzwalaczy wywołujących myśli o piciu jest jednym z najważniejszych elementów podtrzymywania abstynencji i trzeźwienia. Po pierwsze należy zatem odkryć, który wyzwalacz stanowi największe zagrożenie, a następnie go omijać, wyeliminować w miarę możliwości.
Unikanie kolegów „od picia”, miejsc, w których przeważnie piło się alkohol czy mocno zakrapianych imprez sprzyja zachowaniu trzeźwego myślenia i nie narażaniu się na uaktywnienie nałogowych, mechanizmów uzależnienia. Przeciwnie – chodzenie w miejsca kojarzące się z piciem, trzymanie alkoholu w domu, spotykanie się z nadużywającymi alkoholu znajomymi, zdecydowanie utrudnia wprowadzanie skutecznych zmian w życie.
Relacje i kontakty z ludźmi na trzeźwo
Wiele osób uzależnionych podaje, że piło alkohol rób przyjmowało narkotyki z powodu poczucia pustki czy samotności.
Utrzymywanie kontaktu z niepijącymi znajomymi, spotykanie się z bliskimi i spędzanie czasu w gronie znajomych działa kojąco na psychikę i wyzwala pozytywne emocje. Buduje poczucie przynależności i zapełnia pewien brak, który do tej pory uzupełniany był alkoholem lub narkotykami.
Ludzie czynią nasze życie bogatszym, dostarczają pozytywnych przeżyć – odizolowanie się od społeczeństwa, zamknięcie się w sobie i brak otwartości uważany jest za czynnik niesprzyjający trzeźwości.
Planowanie wspomaga utrzymanie trzeźwości i abstynencji
Trzeźwiejący alkoholicy, narkomani czy hazardziści cenią sobie tworzenie planu na najbliższe 24 godziny.
Uważa się, że planowanie czynności do wykonania na dany dzień zdecydowanie ułatwia funkcjonowanie, zmniejszając ryzyko nawarstwiania się obowiązków oraz problemów wywołujących stres. Życie „tu i teraz” pozwala skupić się na tym co ważne, nie zatapiając się w przeszłości i nie martwiąc się tym, co przyniesie los. Takie podejście ułatwia utrzymanie dobrego samopoczucia i optymistycznego nastroju, niwelując prawdopodobieństwo wystąpienia głodu alkoholowego czy innych nieprzyjemnych stanów.
Terapia uzależnień czyli droga do trzeźwości
Trzeźwieniu zdecydowanie pomaga podjęcie terapii, a także kontynuowanie jej po zakończeniu podstawowego etapu leczenia.
Ciągłe usprawnianie umiejętności do samoobserwacji, podtrzymywanie swojej motywacji do utrzymywania abstynencji i nieustanne poznawanie siebie i uczenie się technik radzenia sobie z problemami- wszystko to zwiększa szanse na sukces, czyli życie bez nałogu.
Odchodząc od terapeutycznych form wspierania swojej trzeźwości, osoba uzależniona naraża się na wystąpienie nawrotu choroby oraz uaktywnienie mechanizmów uzależnienia. Bez wsparcia grupy terapeutycznej dla uzależnionych, indywidualnych spotkań z terapeutą uzależnień, czy nawet grup wsparcia, trudniej jest radzić sobie z wyzwaniami dnia codziennego czy rozwojem osobistym. Trzeźwienie bowiem to nie tylko utrzymywanie abstynencji, ale zmiana dotychczasowych nawyków, zdrowy styl życia.
Brak punktu odniesienia, jakim jest rozmowa terapeutyczna z drugą osobą może spowodować przeskoczenie na stare, uzależnione tory funkcjonowania. Uczestnictwo w zajęciach terapeutycznych czy grupach wsparcia pozwala podtrzymać proces zmiany- w sferze uczuć, myślenia i zachowania.
Zapraszamy także do lektury bloga na zaprzyjaźnionej stronie Leczenie Odwykowe Warszawa
Potrzebne informacje. Kończę terapię w OTUA w Szczecinie Zdroje. Drugi raz. Wasze rady są mi potrzebne i zazębiają się z moim leczeniem.
Pozdrawiam
Poproszę o kontakt na email myślę że potrzebuje pomocy
Szukam pomocy