Terapia Uzale偶nie艅 Warszawa

Mickiewicza 52/3, 01-650 Warszawa

608 – 792 – 445
almalibre@almalibre.pl

facebook | twitter | instagram

Terapeuta opowiada o psychoterapii, czyli obalamy mity i przedstawiamy fakty o procesie terapeutycznym

Wiele os贸b boryka si臋 z r贸偶nego rodzaju problemami na drodze swojego 偶ycia- niekiedy s膮 to k艂opoty kr贸tkotrwa艂e i przej艣ciowe, z kt贸rymi mo偶na poradzi膰 sobie w pojedynk臋, lub dzi臋ki wsparciu i pomocy najbli偶szych. Zdarzaj膮 si臋 jednak takie momenty, kiedy nadchodzi powa偶ny kryzys, a uporanie si臋 z nim zajmuje tygodnie, miesi膮ce, czy nawet lata.

Kiedy pomimo pr贸b poprawy sytuacji, niewiele si臋 zmienia, a nieprzyjemne emocje i poczucie bezradno艣ci si臋 nawarstwia, powoduj膮c dyskomfort, warto si臋gn膮膰 po profesjonaln膮 pomoc psychoterapeuty.

Czy psychoterapia to wstyd czy wybawienie?

Jeszcze do niedawna, osoby si臋gaj膮ce po pomoc z zakresu zdrowia psychicznego by艂y stygmatyzowane – uwa偶ano, 偶e jest to oznaka s艂abo艣ci, nieumiej臋tno艣ci radzenia sobie z 偶yciem. Na szcz臋艣cie na prze艂omie kilku ostatnich lat pogl膮d ten drastycznie si臋 zmieni艂. Podj臋cie psychoterapii jest postrzegane jako przejaw dbania o siebie, samorozwoju i ch臋ci podniesienia jako艣ci 偶ycia – zar贸wno swojego, jak i os贸b z najbli偶szego otoczenia.

Wydaje si臋, 偶e zosta艂o spo艂ecznie zaakceptowane, i偶 nie tylko choroby dotycz膮ce cia艂a wymagaj膮 leczenia, ale tak偶e te dotykaj膮ce umys艂u. Wszelkie zaburzenia psychiczne oraz trudno艣ci w radzeniu sobie z emocjami uznawane s膮 jako wymagaj膮ce leczenia- nie farmakologicznego, ale za pomoc膮 s艂贸w i towarzyszenia w przepracowywaniu trudno艣ci.

Na czym polega psychoterapia?

W zale偶no艣ci od rodzaju problemu, a tak偶e indywidualnych preferencji osoby podejmuj膮cej psychoterapi臋, mo偶na wybra膰 konkretny nurt psychoterapeutyczny, okre艣laj膮cy podej艣cie terapeutyczne, czas trwania terapii i jej form臋. Jednak niezale偶nie od tego, ka偶dy proces psychoterapeutyczny ma pewne punkty wsp贸lne.

Psychoterapia pomaga rozwi膮za膰 aktualnie pojawiaj膮ce si臋 trudno艣ci, ale tak偶e dotkn膮膰 ich genezy- przyczyn, kt贸re mog膮 si臋ga膰 wcze艣niejszych okres贸w 偶ycia, nawet dzieci艅stwa. Dokonywanie wgl膮du w siebie, poszerzanie w艂asnej 艣wiadomo艣ci, a tak偶e tworzenie nowych nawyk贸w i kompetencji zaradczych to jedne z cel贸w, jakie mo偶e osi膮gn膮膰 pacjent w trakcie psychoterapii.

Sam proces terapeutyczny jest dla wielu os贸b zagadkowy- niekt贸rzy dziwi膮 si臋, 偶e przez sam膮 rozmow臋 w cztery oczy mo偶na odmieni膰 swoje 偶ycie na lepsze. Co w takim razie jest istot膮 psychoterapii i jak to si臋 dzieje, 偶e pod jej wp艂ywem zachodzi uzdrawiaj膮cy proces?

W ka偶dej psychoterapii wa偶na jest relacja pomi臋dzy pacjentem i terapeut膮, kt贸ra jest uznawana za jeden z g艂贸wnych czynnik贸w lecz膮cych. To w艂a艣nie stworzenie wi臋zi w relacji terapeutycznej, a tak偶e atmosfery bezpiecze艅stwa, wzajemnego zaufania i akceptacji wp艂ywa korzystnie na proces zdrowienia pacjenta.

Dzi臋ki takiemu podej艣ciu psychoterapeuty do pacjenta, rozwi膮zywanie osobistych, cz臋sto intymnych problem贸w oraz wyra偶anie zwi膮zanych z nimi nieprzyjemnych emocji staje si臋 艂atwiejsze. Dalsza droga, to wsp贸lne analizowanie trudno艣ci pacjenta, szukanie sposob贸w na realizacj臋 postawionych przez niego cel贸w, ale tak偶e przygl膮danie si臋 procesowi terapeutycznemu dziej膮cemu si臋 w gabinecie. Sam kontakt z terapeut膮 jest 藕r贸d艂em ogromnej wiedzy na temat wyuczonych sposob贸w reagowania, tworzenia relacji z lud藕mi, w艂asnych przekona艅 i ich wp艂ywu na codzienne funkcjonowanie.

Komu pomaga psychoterapia? – z jakich powod贸w ludzie szukaj膮 wsparcia na terapii?

Powod贸w, dla kt贸rych kto艣 wybiera si臋 do specjalisty psychoterapii, mo偶e by膰 wiele. Bardzo cz臋sto przyczyn膮 podj臋cia terapii jest wcze艣niej zdiagnozowane przez psychiatr臋 zaburzenie, np. depresja, schizofrenia, l臋ki, zaburzenia osobowo艣ci czy nerwica. Mog膮 by膰 to mniej powa偶ne trudno艣ci, lecz stwarzaj膮ce dyskomfort i utrudniaj膮ce 偶ycie, takie jak: problemy w kontaktach z lud藕mi, niska samoocena, problemy w zwi膮zkach, impulsywno艣膰, obni偶enie nastroju, przewlek艂y stres. Jednak nie zawsze wiadomo od razu, co jest g艂贸wnym problemem zg艂aszaj膮cej si臋 do podj臋cia psychoterapii osoby.

Rol膮 psychoterapeuty jest rozpoznanie i nazwanie g艂贸wnych trudno艣ci pacjenta, a tak偶e zastosowanie odpowiednich interwencji terapeutycznych. Ustalenie przez specjalist臋 kluczowego k艂opotu pacjenta pomaga wyznacza膰 kierunek dalszej pracy terapeutycznej i realizacj臋 wa偶nych cel贸w, maj膮cych w ostateczno艣ci poprawi膰 jako艣膰 偶ycia osoby podejmuj膮cej terapi臋.

Czasem pojawiaj膮ce si臋 objawy mog膮 maskowa膰 realn膮 diagnoz臋, kryj膮c膮 si臋 g艂臋boko pod spodem. Jednak profesjonalizm psychoterapeuty pomaga w odnalezieniu prawdziwego problemu, le偶膮cego u 藕r贸d艂a aktualnie pojawiaj膮cych si臋 trudno艣ci.

przeczytaj te偶: dobry terapeuta – jaki powinien by膰 i po czym pozna膰, 偶e to „ten”?聽

Trudno艣ci w psychoterapii

Podj臋cie psychoterapii nie jest prost膮 decyzj膮, poniewa偶 trzeba wytworzy膰 w sobie umiej臋tno艣膰 zaufania obcej osobie, otwarto艣ci i szczero艣ci w kontakcie z psychoterapeut膮. Czasami, ze strony pacjenta mo偶e pojawi膰 si臋 op贸r- jest to naturalna reakcja w relacji terapeutycznej, kt贸ra r贸wnie偶 wymaga przepracowania.

Pokonanie wewn臋trznych opor贸w w terapii i przezwyci臋偶anie kryzys贸w z ni膮 zwi膮zanych, samo w sobie jest rozwijaj膮ce i 艣wiadczy o post臋pie. Dlatego cz臋sto trzeba uzbroi膰 si臋 w cierpliwo艣膰- psychoterapia jest procesem, kt贸ry mo偶e przechodzi膰 r贸偶ne fazy.

Takie fluktuacje w terapii s膮 jak najbardziej korzystne, poniewa偶 stwarzaj膮 okazj臋 do wyra偶ania przez pacjenta ca艂ej gamy uczu膰, poznawania siebie w relacji z drugim cz艂owiekiem, najcz臋艣ciej w nawi膮zaniu do swojej przesz艂o艣ci i wa偶nych, znacz膮cych w 偶yciu os贸b.

przeczytaj te偶: op贸r w terapii聽

Co daje psychoterapia? Czy warto podj膮膰 terapi臋?

Psychoterapia pozwala pozna膰 siebie, odnale藕膰 swoj膮 to偶samo艣膰, odkry膰 niezaspokojone potrzeby, przezwyci臋偶y膰 trudno艣ci. Dzi臋ki psychoterapii, osoba zagubiona, maj膮ca poczucie 偶ycia w chaosie lub kryzysie, mo偶e odnale藕膰 bezpieczn膮 przysta艅 i zatrzyma膰 si臋 w niej na chwil臋, przygl膮daj膮c si臋 w towarzystwie psychoterapeuty swoim trudno艣ciom. W psychoterapii nie chodzi o dawanie rad, pouczanie czy ocenianie post臋powania pacjenta– nie trzeba si臋 zatem obawia膰 ods艂oni臋cia swoich s艂abo艣ci i prze偶ywanych rozterek wewn臋trznych. Psychoterapia pomaga uzyska膰 dost臋p do w艂asnych uczu膰, cz臋sto g艂臋boko i przez lata skrywanych. Uwolnienie si臋 od nich wzmacnia poczucie wewn臋trznego spokoju, a wdra偶anie w 偶ycie korzystnych zmian wynikaj膮cych z terapii pozwala poczu膰 si臋 woln膮, siln膮, niezale偶n膮 jednostk膮.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 4.9 / 5. Vote count: 41

No votes so far! Be the first to rate this post.