Terapia Uzależnień Warszawa

Mickiewicza 52/3, 01-650 Warszawa

608 – 792 – 445
almalibre@almalibre.pl

facebook | twitter | instagram

Sylwester bez alkoholu – Jak to zrobić ?!

Pijemy, gdy dobrze nam się wiedzie, bo świętujemy. Pijemy, gdy jest nam źle, bo zapijamy żale i smutki. I pijemy, jak nic się nie dzieje, by coś się wydarzyło.
Pijemy, by być atrakcyjniejsi dla innych lub by uatrakcyjnić innych w naszych oczach. Pijemy, bo nie chcemy odstawać od reszty towarzystwa. Pijemy, bo jest ku temu okazja. Statystyki mówią, że ilość spożytego alkoholu przez Polaków ciągle wzrasta.
Przyjęło się również, że większość z nas pije w Sylwestra – nawet jeśli jest to tylko symboliczny kieliszek szampana. Stało się to niemal tradycją, dlatego presja spożycia alkoholu ze strony towarzyszów jest bardzo silna. Jak sobie z nią poradzić? Czy Sylwester bez alkoholu na trzeźwo może się w ogóle udać?

przeczytaj: Jak odmawiać alkoholu?

Czy abstynencja w Sylwestra to powód do wstydu?

Nic bardziej mylnego! W dzisiejszych czasach, abstynencja podczas imprez okolicznościowych staje się powodem do dumy. Zdarza się, że decydujemy się na napoje niskoprocentowe lub omijamy „kolejki”, maskując swoją niechęć do picia… ale czy to rozwiązanie problemu? Wykazując się asertywnością, nie tylko zyskujesz poważanie w towarzystwie, ale i swobodę oraz pewność siebie.

Do niedawna, ludzi, których można było zaliczyć do niepijących w noc sylwestrową, można było policzyć zaledwie na palcach jednej ręki. Ich abstynencja wynikała z określonego wyznania, problemu z alkoholem, ciąży.
W ostatnich latach, to grono powiększyło się, a powody do zrezygnowania z alkoholu wzbogaciły się o poglądy filozoficzne, czy trendy lifestylowe.

Pomimo tego, nadal trudno bawić się nam bez alkoholu. Trzeźwość na imprezach zwykle kojarzy się z: brakiem tematów do rozmów, krępującym milczeniem, pustym parkietem i szybkim powrotem do domu.
Impreza bez alkoholu (zwłaszcza sylwestrowa) to nie lada wyzwanie. Jednak zamiast godzić się z wizją nieudanego trzeźwego Sylwestra, warto zadbać o to, by rezygnacja z alkoholu nie miała wpływu na tę wyjątkową noc.
Alternatyw jest wiele, jedną z podstawowych zasad, którymi powinieneś się kierować to – nastaw się na dobrą zabawę!

Sylwestrowy bal bezalkoholowy

Jeśli nie czujesz się na siłach, by sprostać wyzwaniu Sylwestra bez alkoholu w corocznym towarzystwie, dobrą alternatywą będzie dla Ciebie: wybranie się na specjalny mityng sylwestrowy lub wybór imprez okolicznościowych bezalkoholowych, na które w ostatnich latach wzrosła popularność.
Warto pamiętać, że nie mamy nakazu balu w sylwestra. Coraz częściej zdarza się, że spędzamy ten wieczór w zaciszu swojego domu – z dobrą książką, filmem, osobą towarzyszącą. Noc sylwestrowa, Sylwester bez alkoholu może być idealnym momentem na przemyślenia noworoczne, jak i na podsumowanie ubiegłego roku.

Czy wypada pić, gdy partner odmawia alkoholu?

Jeśli osoba towarzysząca ma problem z alkoholem, jego obecność na imprezie jest tematem dyskusyjnym. Możecie z niego zrezygnować lub dojść do pewnego kompromisu. Niemniej jednak, całkowita rezygnacja z alkoholu nie jest problemem, w porównaniu do pokusy alkoholika lub jego zerwania z postanowieniem o abstynencji. Noc sylwestrową bezalkoholową można wzbogacić o:

  • urozmaicenia (imprezy tematyczne, przebieranie się, oryginalny dobór muzyki),
  • udział w specjalnym sylwestrowym balu bezalkoholowym,
  • ciekawe drinki pozbawione procentów.

Pamiętaj, że dla alkoholika Sylwester jest dużym wyzwaniem, gdyż właśnie w tę noc „symbolicznie” piją niemal wszyscy. W chorobie alkoholowej nawet ten jeden kieliszek może spowodować powrót do uzależnienia. Dlatego warto zrezygnować ze wszelkich prób namowy do wypicia alkoholu, gdyż prowadzą one osobę z problem alkoholowym do poczucia wyobcowania i frustracji.

Sylwester bez alkoholu – korzyści

Ewidentnymi zaletami abstynencji są: zatrzymanie zdrowia, ograniczenie wydatków, korzyści dla umysłu… a co ze sferą społeczną?
Czy odmawiając alkoholu, w pewien sposób nie wykluczamy się z towarzystwa?
Alkohol wzmaga przesadną szczerość, agresję, daje wolność na pozór. Czynniki te wcale nie wpływają w pożądany sposób na Twoje życie towarzyskie. Sylwester bez alkoholu, na trzeźwo może stać się cenną lekcją i nauką na przyszłość.
Obserwacja towarzyszy pod wpływem alkoholu może pomóc zrozumieć Ci pewne oblicza alkoholizmu. Droga do satysfakcjonującej osobowości to doskonalenie jej bez wspomagaczy.

Jeżeli jesteś abstynentem w Sylwestra, możesz sobie pogratulować. Decydując się na taki krok jak sylwester bez alkoholu, ograniczasz do minimum możliwość społecznej kompromitacji i konfliktów.
Rezygnacja z alkoholu zawsze przynosi wymierne korzyści.
Jeżeli jednak – chciałeś. A jak zwykle nie udało się. Prawdopodobnie bez terapii uzależnień – już się nie uda. Wstąp więc do Alma Libre Terapia i Leczenie Uzależnień w Warszawie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że każdy następny Sylwester, to Sylwester bez alkoholu. Na dodatek z poczuciem radości i szczęścia.

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO TRZEŹWEGO ROKU ŻYCZY TOBIE ZESPÓŁ ALMA LIBRE.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Ocen: 33, średnia: 5,00 z 5

Loading...

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 34

No votes so far! Be the first to rate this post.