Terapia Uzależnień Warszawa

Mickiewicza 52/3, 01-650 Warszawa

608 – 792 – 445
almalibre@almalibre.pl

facebook | twitter | instagram

Zespół Otella u alkoholika. Osoby uzależnione doświadczają wielu uporczywych skutków swojego picia czy zażywania narkotyków. Niektóre z nich pojawiają się szybko i ustępują w momencie utrzymywania abstynencji. Inne natomiast są dokuczliwe i występują w dłuższym okresie czasu.

Istnieją również skutki picia alkoholu, które trwale uszkadzają układ nerwowy i nieodwracalnie niszczą życie uzależnionej osoby, jak i jej bliskich. Jedną z takich konsekwencji picia jest Zespół Otella.

ZESPÓŁ OTELLA U ALKOHOLIKA – CHOROBLIWA ZAZDROŚĆ

Zespół Otella u alkoholika to zaburzenie charakteryzujące się chorobliwą, nadmiarową zazdrością wobec partnera. Występuje ona u osób nadużywających alkohol czy innych substancji psychoaktywnych.

Zespół Otella to zaburzenie psychiczne, które opisane jest w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10.

Charakteryzuje się występowaniem urojeń dotyczących zdrady. W związku z tym zalicza się do zaburzeń o charakterze psychotycznym.

Choroba ta nie rozwija się u wszystkich osób uzależnionych, lecz długotrwałe spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko jej wystąpienia. Statystyki pokazują, że około 30% uzależnionych osób cierpi na zespół Otella, który dotyka w większości mężczyzn.

OBJAWY ZESPOŁU OTELLA

Osoby cierpiące na patologiczną zazdrość często niszczą relację z partnerem/ partnerką, a nawet życie całej rodziny. Nie są świadome, że ich podejrzenia o zdradę są objawem choroby. Nie mają wglądu w siebie i zachowanego obiektywizmu, co potwierdza charakterystykę zaburzeń psychicznych z zakresu psychotycznych.

Charakterystyczne dla zespołu Otella wizje niewierności są tak silne, że prowadzą często do zachowań agresywnych. Osoba chora widzi wszędzie dowody zdrady partnerki, posiadania przez nią wielu kochanków.

Chory na zespół Otella jest przekonany o zdradzie i nieustannie doszukuje się jej potwierdzenia. Sięga po metody, które dewastują powoli życie intymne, a także rodzinne.

Osoba chora potrafi silnie kontrolować swoją partnerkę czy żonę – sprawdzać telefon, przeszukiwać mieszkanie, rzeczy osobiste (w tym ubrania czy bieliznę), śledzić, zakładać podsłuchy i kamery, czy nawet wynająć prywatnego detektywa.

Większość działania osoby chorej skupia się na poszukiwaniu dowodów zdrady, co utrudnia znacznie jej normalne funkcjonowanie. Nie przemawiają do niej żadne argumenty mówiące o absurdalności podejrzeń – osoba chora na zespół Otella jest zanurzona w swoim urojonym świecie.

 Niezwykle problematyczne są wybuchy złości i brak kontroli w sferze emocji. Kiedy osoba chora jest w aktywnym uzależnieniu, problem się nasila. Brak kontroli nad własnymi uczuciami doprowadza często do zasypywania pretensjami, krzyków, a także do przemocy słownej i fizycznej.

Od problemu patologicznej zazdrości bliskiej osoby nie da się po prostu odciąć. Intensywny atak związany z oskarżaniem o niewierność, a także wszelkie podejmowane przez chorego działania mające na celu ją udowodnić, mogą mieć poważne konsekwencje.

Osoba oskarżana o zdrady pod naporem agresji i nieustannych oskarżeń może doświadczać napięcia emocjonalnego, zaburzeń nastroju, prowadzących nawet do depresji czy myśli samobójczych.

Przeczytaj o tosycznym związku

Chory z syndromem Otella zmusza partnerkę do przyznania się do zdrady. Partnerki osób chorych niekiedy przyznają się do tego „dla świętego spokoju”, co oczywiście nie łagodzi problemu, a tylko go nasila.

Obsesja zazdrości z czasem dotykać może nie tylko najbliższej osoby. Ucierpieć mogą też bliscy z otoczenia – podejrzewani o branie udział w spisku, czy pomoc w zacieraniu dowodów zdrady partnera/ partnerki.

CZY Z PATOLOGICZNEJ ZAZDROŚCI MOŻNA SIĘ WYLECZYĆ?

 Zespół Otella występuje u osób aktywnie nadużywających alkoholu, jak i u osób uzależnionych, które są w abstynencji.

Całkowite odstawienie alkoholu zatem nie jest warunkiem wystarczającym, aby objawy choroby ustąpiły. Abstynencja alkoholowa może pomóc w jakimś stopniu – w obszarze ogólnego radzenia sobie z emocjami. Nie wyeliminuje jednak podejrzeń o zazdrość, agresji czy działań mających na celu udowodnienie niewierności.

Agresywne osaczanie w przebiegu zespołu Otella nie jest proste do wyleczenia – choroba ta ma charakter przewlekły. Nie wystarczy abstynencja od substancji psychoaktywnych. Niezbędne do uzyskania poprawy jest stosowanie farmakoterapii i regularny kontakt z lekarzem psychiatrą. Pomocna jest także psychoterapia.

 W przypadku osoby, która używa alkoholu, zaleca się psychoterapię w zakresie uzależnień. Współpraca z psychoterapeutą uzależnień może pomóc, kiedy równolegle osoba chora przyjmuje leki psychiatryczne.

Praca terapeutyczna polega między innymi na pracy nad regulacją emocji, komunikacją w związku, wzrostem samoświadomości.

 Zmotywowanie osoby chorej jest jednak trudne do zrobienia – poprzez brak wglądu w swoją chorobę i brak krytycznego myślenia. Kiedy jednak się to uda, terapeutyczny proces ukierunkowany jest na zmniejszenie nasilenia objawów, wyeliminowaniu urojeń dotyczących zdrady i złagodzenie uciążliwych zachowań chorego.

W osrodku Alma Libre Terapia i Leczenie Uzależnień, znajdziesz terapeutów , którzzy mogą Ci pomóc.

 

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.