Terapia Uzależnień Warszawa

Mickiewicza 52/3, 01-650 Warszawa

608 – 792 – 445
almalibre@almalibre.pl

facebook | twitter | instagram

DIAGNOZA ADHD DLA DOROSŁYCH I MŁODZIEŻY

W ofercie Alma Libre Terapia i Leczenie uzależnień w Warszawie , pojawia się diagnoza ADHD dla dorosłych i młodzieży. Zdecydowaliśmy się na ten , krok gdyż lata pracy w zawodzie terapeuty uzależnień pokazują jak często ADHD bywa jedną z przyczyn uzależnienia.

Dlaczego nadrzędna jest terapia uzależnień ?

Tak jak przy innych dysfunkcjach czy zaburzeniach nadrzędną, główną terapią jest psychoterapia uzależnień. Nie da się wyjść z ADHD, zaburzeń odżywiania, depresji i innych będąc jednocześnie w nałogu. Nie posiadając umiejętności radzenia sobie nabytych w terapii uzależnień problem będzie się tylko pogłębiał. Frustracja rosła, a uzależnienie będzie co raz silniejsze. Dlatego proponujemy najpierw podjęcie terapii uzależnień. Gdy już będziesz gotowy, wraz z Twoim terapeutą prowadzącym, możesz podjąć decyzję o włączeniu terapii ADHD.

Oczywiście, przyjmujemy również i prowadzimy terapię dla osób nie będących uzależnionymi.

Czym jest ADHD ?

W dzisiejszym świecie ADHD przestało być tematem tabu. Jest coraz więcej badań, które pozwalają na zrozumienie tego zaburzenia o podłożu neurologicznym. Z całą pewnością nie dotyczy ono tylko dzieci, gdyż jest to zaburzenie przewlekłe i nie można z niego „wyrosnąć”. Otoczenie nie rozumie problemów osób z ADHD, często postrzega ich jako aroganckie, roztrzepane, złośliwe itp. Powody ich zachowania nie są widoczne gołym okiem, dlatego nie można ich przyporządkować żadnemu schematowi. Te osoby rozumieją co się z nimi dzieje ale nie są w stanie zapanować nad własnymi zachowaniami. W związku z tym mają bardzo niskie poczucie własnej wartości, czują wstyd, upokorzenie, złość na siebie, co jeszcze bardziej pogłębia ich problemy. Negatywny obraz własnej osoby bardzo zdominował ich życie i nie potrafią go zmienić.

Jakie są objawy ADHD ?

Główne objawy ADHD to:

1. Problemy z koncentracją. Człowiek nie potrafi się skupić na słuchaniu innych osób. Ma ogromne problemy z ukończeniem rozpoczętego zadania, często rozpoczyna kilka zadań równocześnie. Wciąż coś gubi i wszędzie ma bałagan, często zapomina, popełnia błędy wynikające z braku skupienia.
2. Hiperaktywność. Nawet gdy siedzi na krześle, nieustannie porusza nogami, bawi się różnymi przedmiotami lub włosami. Często wstaje z miejsca. Bardzo dużo mówi i w rozmowie próbuje zdominować innych.
3. Impulsywność. Przerywa innym wypowiedzi. Ma skłonności do narzucania się innym. Szybko traci cierpliwość.

Osoby z ADHD doświadczają silnego, niczym nieuzasadnionego niepokoju i mogą mieć stany depresyjne. Odczuwają chroniczne zmęczenie, kiepsko śpią i widzą, że nie są w stanie wykorzystać w pełni swego potencjału. Są niesłychanie inteligentne i kreatywne ale to im w niczym nie pomaga.
Od najmłodszych lat słyszą wiele krytycznych uwag i nabierają przekonania, że to prawda. Wiadomo, że w im gorszym świetle człowiek postrzega samego siebie, tym mniej ma umiejętności koniecznych do rozwoju, do tworzenia zdrowych relacji, mniej chęci, by poznawać coś nowego.
Oczywiście, żeby potwierdzić lub wykluczyć symptomy potrzebna jest profesjonalna diagnoza ADHD dla dorosłych i młodzieży.

Psychologiczna diagnoza ADHD dla dorosłych i młodzieży.

Polega na wykonaniu testu pozwalającego na określenie stopnia trudności w poszczególnych sferach (praca, rodzina, relacje przyjacielskie, sposób traktowania samego siebie).

Medyczna diagnoza ADHD dla dorosłych i młodzieży.

Polega między innymi na określeniu jakich składników w organizmie jest za dużo a jakich za mało. Każdą osobę cierpiącą na ADHD charakteryzuje unikatowy wzorzec niedoborów i nadmiarów różnych substancji powodujących zaburzenia pracy mózgu.

Na czym polega leczenie ADHD?

W procesie terapeutycznym pacjent otrzymuje rzetelną wiedzę na temat zależności pomiędzy funkcjonowaniem mózgu, stanami emocjonalnymi i zachowaniami. W czasie trwania terapii otrzymuje informację jak radzić sobie z trudnościami, które są dla niego najbardziej dokuczliwe a także podpowiedzi dotyczące ćwiczeń pozwalających na zmianę samopoczucia.

Jednak warto tutaj zaznaczyć, że zdobycie wiedzy nie gwarantuje zmiany w życiu. Dużo zależy od determinacji osoby będącej w terapii ale także nasilenia zaburzeń. Niewątpliwą korzyścią jest fakt, że taka osoba doznaje ogromnej ulgi gdy poznaje sposoby pozwalające inaczej spojrzeć na siebie.
Z całą pewnością podnosi się także poczucie własnej wartości. W efekcie zmieniają się także relacje z bliskimi, poprawia się efektywność w pracy. W naszym warszawskim ośrodku Alma Libre Terapia i Leczenie Uzależnień preferujemy pracę w grupie, gdyż jest to bardziej efektywna forma niż konsultacje indywidualne.

Proponujemy 10 dwugodzinnych spotkań w grupie, gdzie pracujemy nad takimi tematami jak:

1. Prowadzenie kalendarza i notatnika. Zarządzanie czasem i ustalanie priorytetów
2. Jak poprawić swoją koncentrację, nauka relaksu, medytacji
3. Jak zmienić obraz samego siebie, gdy tak wielu celów nie udaje się zrealizować
4. Jak sposób myślenia tworzy nasze życie i jak wpływa na samopoczucie – wewnętrzny konflikt
5. Jak radzić sobie w sytuacjach czujemy się sprowokowani przez osoby z otoczenia
6. Wykład na temat sposobu funkcjonowania organizmu a w szczególności mózgu u osób z ADHD
7. Trening racjonalnych zachowań
8. Strategie rozwiązywania problemów
9. Radzenie sobie z emocjami
10. Tworzenie dobrych relacji z innymi

Każda osoba jest pod opieką lekarza psychiatry, gdyż w ADHD często trzeba użyć wsparcia farmakologicznego.

Co jeszcze warto wiedzieć o terapii ADHD?

Najważniejszym etapem w każdym rozwoju osobistym (a więc także tutaj) jest nauka akceptacji samego siebie. Często wskutek popełnianych błędów człowiek ocenia siebie jako osobę. Zamiast powiedzieć: popełniłem błąd, mówi: jestem głupi.

Takie podejście uniemożliwia podjęcie kroków do zmiany na lepsze. Krytykowanie, ocenianie, karanie, zawstydzanie samego siebie wydaje się ludziom naturalne. Przecież jeśli chce się uwolnić od niechcianych nawyków, to trzeba je skrytykować. Nic bardziej mylnego. Takie podejście wzmacnia niechciane nawyki.

Wtedy podświadomość będzie dążyć do powielania niedobrych nawyków i zachowań. Na zajęciach każdy będzie miał szansę na to, by dowiedzieć się jak doceniać, akceptować a nawet kochać siebie. Każdy otrzyma także podpowiedzi o źródłach, w których można znaleźć więcej informacji na temat ADHD.