Czym jest współuzależnienie i jak je leczyć?
Czy istnieje leczenie współuzależnienia, tak jak istnieje leczenie alkoholizmu, leczenie narkomanii i leczenie hazardu?
Współuzależnienie to współudział w chorobie uzależnienia od alkoholu, narkotyków, a także hazardu.
Współuzależnienie nie jest chorobą, jest współudziałem w postępującej chorobie uzależnienia. Dla członka rodziny uzależnionego jego choroba jest silnym stresem. Dlatego, aby zaistniało kouzależnienie musi istnieć związek minimum dwojga ludzi. Ludzie ci są ze sobą silnie związani na wielu płaszczyznach: materialnej, społecznej, emocjonalnej. Uzależnienie jest zaburzeniem, chorobą, która dotyka nie tylko jedną osobę, ale wszystkich członków rodziny. Pomijając kwestie indywidualnego charakteru czy temperamentu, a skupiając się na czysto biologicznych aspektach, to najczęściej w tym związku kobieta jest osobą najsilniej współuzależnioną.
Czyli w związku z destrukcją, która wprowadza osoba uzależniona do układu rodzinnego, druga osoba – współuzależniona skupia się na głównie na redukcji szkód i przystosowaniu się do toksycznego związku. To przystosowanie z kolei jest okupione ogromnym stresem – porównywalnym z PTSD – stresem, który pojawia się u weteranów wojennych, którzy uczestniczyli w wielu drastycznych wydarzeniach.
Współuzależnienie – co to znaczy być żoną, partnerką osoby uzależnionej?
Jesteś kobietą. Pracujesz, zajmujesz się domem, dbasz o męża, życie biegnie swoim rytmem, a Ty masz poczucie uporządkowania i pewnego rodzaju kontroli nad tym, co się dzieje. Przychodzi jednak taki dzień, kiedy obserwujesz, że coś się zmieniło. Mąż częściej i później wraca z pracy, zaczynacie mieć mniej pieniędzy, częściej się kłócicie lub w ogóle nie odzywacie się do siebie. Pojawia się poczucie, że w waszym związku dzieje się coś złego.
Bardzo często w pierwszej kolejności szukasz winy w sobie. Być może przytyłam, schudłam zbyt wiele, mniej o siebie dbam, a kiedy okazuje się, że nie zaszły w Tobie większe zmiany zaczynasz baczniej obserwować męża i jego nastroje czy późne powroty do domu. Bez względu na rodzaj uzależnienia przychodzi jednak taki dzień, kiedy nie masz już żadnych wątpliwości, co było przyczyną zmian w Waszym małżeństwie.
Siadasz przed komputerem wpisujesz terapia uzależnień, szukasz Żoliborz, Warszawa, nie ma znaczenia, ważne, aby był to ośrodek, gabinet zajmujący się uzależnieniem, żeby się udało. Kontaktujesz się z terapeutą uzależnień, pytasz, co robić, jak się zachować. Następnie walka o to, żeby poszedł się leczyć i podczas samej terapii by się powiodła. Wspierasz go, współpracujesz z terapeutami uzależnień, jest ciężko, często masz dość, ale walczysz, bo wiesz, że to nadzieja umiera ostatnia…współuzależnienie? Sprawdź, czym jest grupa wsparcia dla rodzin osób uzależnionych.
Współuzależnienie – jestem matką dziecka uzależnionego – moje dziecko pali marihuanę, pije alkohol, próbuje dopalaczy
Kiedy odkrywasz, że Twoje dziecko jest uzależnione doświadczasz bardzo skrajnych emocji. Może to być złość, strach, smutek, a nawet przerażenie czy wściekłość. Leczenie uzależnień to bardzo trudny i skomplikowany proces. Szukając terapii uzależnień dla swojego dziecka starasz się wybrać tą najlepszą, bo im szybciej i bardziej kompleksowo zareagujesz, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu. Każda matka boi się, bowiem jednego, że mimo tych wszystkich starań się nie uda.
Pamiętaj jednak, iż terapia uzależnień nie zawsze powodzi się za pierwszym razem. Czasami wymaga też dłuższej pracy. Wszystko zależy, bowiem od rodzaju i stopnia uzależnienia oraz samego dziecka. Wsparcie matki to najlepsze, co może uzyskać w tych trudnych chwilach, lecz pamiętaj, że musi być ono mądre. Korzystaj z pomocy terapeutów uzależnień i współuzależnień, oni podpowiedzą, jak reagować w trudnych sytuacjach. Chwilami może być naprawdę ciężko, ale walcz, bo to najlepsze, co możesz zrobić dla swojego dziecka, żeby mu pomóc…
Terapia i leczenie współuzależnienia
Będąc kobietą współuzależnioną pamiętaj, że pomoc terapeutyczna czeka również na Ciebie. Korzystaj z niej zawsze, kiedy czujesz taką potrzebę lub regularnie, aby podzielić się doświadczeniami z innymi osobami. Większość ośrodków prowadzących terapię w tym Alma Libre Terapia Uzależnień Warszawa na Żoliborzu, oferuje spotkania indywidualne i terapię grupową dla rodzin osób uzależnionych. Bez względu na to czy jesteś żoną, matką czy siostrą zostałaś postawiona w bardzo trudnej sytuacji.
Podczas terapii dowiesz się nie tylko jak radzić sobie z tym silnym stresem, ale również jak możesz pomóc w czasie trwania leczenia oraz co robić już po pozytywnym zakończeniu terapii. Pamiętaj, bowiem, że powrót do normalnego życia społecznego jest równie trudne dla całej rodziny. Odbudowanie relacji pomiędzy domownikami, strach przed powrotem do uzależnienia oraz walka o utrzymanie efektów terapii to ciężka praca, do której warto się przygotować wcześniej.
Zajęcia pomagają również wtedy, gdy z powodu długotrwałego funkcjonowanie w rodzinie z problemem uzależnień pojawiły się problemy psychologiczne u kobiety. Może, bowiem dojść do sytuacji, w której utrwalone zostaje trwanie w tak trudnej sytuacji życiowej. W konsekwencji może to doprowadzić do pogorszenia stanu samej kobiety, co także wymaga terapii.
Współuzależnienie to nie wyrok – jak sobie pomóc?
Kiedy pojawia się problem uzależnienia w rodzinie i jesteśmy już na etapie, gdy osoba chora uczestniczy w leczeniu uzależnień a kobieta w spotkaniach indywidualnych, czy grupie dla współuzależnionych przychodzi taki monet stabilizacji codziennego życia. Oczywiście nie mówimy tutaj o jakiejś znacznej poprawie, ale bardziej o pogodzeniu się z nową sytuacją i reagowaniu na nią. Kiedy zaczynasz funkcjonować w tej odmiennej rzeczywistości znajdź chwilę także dla siebie.
Pozwól sobie na relaks, wyjdź na kawę z przyjaciółmi lub pójdź na basen. Nie zapominaj, że jesteś kobietą i masz swoje pasje czy potrzeby. Jeżeli relaksuje Cię wysprzątanie całego mieszkania zrób to. Wolisz jechać na wycieczkę? Nie ma problemu zaplanuj ją i jedź. Życie toczy się dalej bez względu na okoliczności a regenerując siebie, dodajesz energii do dalszej walki całej rodzinie. Problem leczenia uzależnień jest bardzo poważny, lecz nie można żyć, tylko nim. Jako kobieta nie musisz ciągle tylko walczyć, masz prawo choćby do wieczoru z książką i gorącą czekoladą. W tak ciężkich chwilach warto jest uświadomić sobie, że robisz wszystko, co możesz, więc powinnam znaleźć również czas dla siebie, aby samej się nie załamać…